Top Sport

Циципас се предаде по три гема

Данскиот тенисер Холгер Руне ја забележа првата победа на завршниот Мастерс во Торино, откако Стефанос Циципас му го предаде мечот по само три гема.

Во моментов не е познато за каква повреда се работи поради која Циципас му го предаде мечот на Данецот при резултат 2:1 за Руне.

Гркот имаше две брејк топки во првиот гем, но не успеа да го освои гемот на сервис на Руне.

По овој гем, Данецот ги доби двата преостанатите, по што Циципас побара помош од физиотерапевт и потоа го предаде мечот.

Бидејќи веќе нема никави шанси за место во полуфиналето извесно е дека Циципас ќе го напушти Торино.

Тоа значи дека во последното коло, во „Зелената група“, против Ѓоковиќ ќе игра првата резерва Тејлор Фриц.

Scroll to Top