Top Sport

Галакси го отпуштија Катаи по расистичките коментари на неговата сопруга

Лос Анџелес галакси го отпушти српскиот фудбалер од средниот ред Александар Катаи во петокот, два дена откако неговата сопруга постираше расистички пораки на социјалните мрежи.

Постовите на Теа Катаи, кои подоцна беа отстранети, повикуваа на убиство на „гомната“ кои протестираат по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис. Платата на Катаи со Галакси не е јавна, но е сигурно поголема од 612.500 долари предвидени со колективниот договор, и клубот не планира да му ги исплати договорот.

Галакси објавија дека Теа Катаи била во Чикаго кога ги објавила постовите, додека нејзиниот сопруг бил во Калифорнија, каде што работел на физичката подготвеност.

29-годишниот Катаи пристигна во Галакси како слободен агент во декември по договорот со Чикаго фајр, каде што имаше 18 гола и 12 асистенции во 62 натпревари.

Поради расистичките коментари на сопругата Катаи ќе добие отказ во ЛА Галакси

Scroll to Top