Германците на „германски начин“ ја средија Холандија во Амстердам (видео)

Германија со победа ги стартуваше квалификациите за Европското првенство во 2020 година, откако во драматичен меч на „Јохан Кројф арената“ во Амстердам прво загуби водство од 0:2, за потоа со гол во 90-тата минута да стигне до 3:2 победа над Холандија.

Лирој Сане и Серж Гнабри им донесоа на „панцерите“ на Јоаким Лев 0:2 водство по првите 45 минути, но Мемфис Депај ги предводеше „лалињата“ до кам-бек, прво со аситенција од Матијс де Лихт во 48. минута, а потоа со гол во 63. минута. Но, фудбалот се игра 90 минути, и Германија уште еднаш го демонстрираше тоа, откако Нико Шулц од Хофенхајм доби добра топка од Марко Ројс и ги замолче домашните навивачи.

Белгија, пак, ја забележи втората победа во квалификациите, откако на гостувањето кај Кипар го реши победникот во првите 20 минути. Еден Азар во својот 100. меч за Белгија во 10. и Мичи Батшуаи во 18. минута беа стрелци за „ѓаволите“.