Top Sport

Германски хулигани, облечени во англиски дресови направиле хаос во Лондон

Сериозен инцидент предизвикале германските хулигани во Лондон, неколку часа прет почетокот на натпреварот Англија-Германија (3:3).

dobivaj vesti na viber

Пред натпреварите на Вембли, Англичаните традиционално се собираат во пабот „Грин мен“ во близина на стадионот. Некогаш и со децата застануваат на пијачка пред репрезентативните натпревари. Германските хулигани, кои го смислија пеколниот план, очигледно го знаеле тоа.

Според англиските медиуми, околу стотина германски хулигани, облечени за таа прилика во боите на англиската репрезентација, влетале во пабот. Вооружени со боксери и мачети, маскираните германски хулигани предизвикале хаос во кој пет лица завршија во болница. Пет лица се здобиле со тешки повреди, тие завршиле во болница, уште 20 навивачи се здобиле со полесни повреди.

 

Scroll to Top