Top Sport

Дебакл на О’Саливен на „Бритиш опен“

Рони О’Саливен, актуелниот и седумкратен светски шампион во снукер, доживеа елиминација во првото коло на Отвореното првенство на Британија во Милтон Кејнс.

dobivaj vesti na viber

Швајцарецот Александар Урсенбахер беше подобар од славниот Англичанец со резултат 4:1. Интересно, Урсенбахер победи на три од четири меча против најпопуларниот и еден од најдобрите играчи на сите времиња.

Изненадувањето е уште поголемо ако се знае дека минатата сезона Урсенбахер победи само на три меча на Про турот и беше во опасност да биде елиминиран од турнирите од елитното ниво.

„Не ви треба посебен мотив кога играте против најдобриот во светот. Рони е легенда. Имав свој ден, тој не. Се надевам дека ова е најава за подобри денови во мојата кариера“, изјави Урсенбахер.

Scroll to Top