Гнабри за драматична победа на Баерн, Менхенгладбах се израмни со Лајпциг (видео)

Баерн Минхен со два гола во судиското продолжение успеа да стигне до тешко извојувана 3:1 победа на гостувањето кај Фрајбург, додека Борусија Менхенгладбах со лесни 2:0 го победи фенерџијата Падерборн за да се израмни со бројот на поени со лидерот РБ Лајпциг.

Баерн поведе против Фрајбург уште во 16. минута преку Роберт Левандовски, меѓутоа домаќините израмија преку Винченцо Грифо во 59. минута. Кога се очекуваше Баерн да направи нов „кикс“, во 92. минута Серж Гнабри го пронајде Џошуа Циркце за 2:1, за во 95. минута самиот Гнабри да ги постави конечните 1:3.

Со победата Баерн се искачи на третото место на табелата со 30 поени, пред Борусија Дортмунд (со ист број на поени, но со послаба гол-разлика) и четири поени зад лидерот РБ Лајпциг и Борусија Менхенгладбах, која без проблеми со 2:0 го совлада Падерборн. Мешаницата на врвот на Бундеслигата во најизрамнетиот шампионат по повеќе години го надополнува и Шалке, кој со 1:0 победата над Волфсбург е на петтото место со 29 поени.