Го нема Роналдо? Тука е Моисе Кин за нова убедлива победа на Јуве (видео)

Младиот Моисе Кин постигна два гола за да помогне Јувентус без Кристијано Роналдо (кој доби одмор пред дуелот од ЛШ со Атлетико Мадрид) да стигне до убедлива 4:1 победа над Удинезе и да продолжи со доминацијата во Серија А.

Со 16 поени предност на врвот на табелата пред овој меч, Макс Алегри реши да ги одмори своите главни ѕвезди, така што 19-годишниот младински италијански репрезентативец Кин доби шанса за прв старт на сезоната и го искористи тоа со два спектакуларни голови во првото полувреме.

По ова, „бјанконерите“ во второто полувреме рутински ја завршија работата, откако во 67. минута, Емре Џан постигна гол од пенал, а во 71. минута, Блез Матуиди зголеми на 4:0. Кевин Лазања во 85. минута постигна утешен гол за Удинезе.