Top Sport

Голчиште на Модриќ и пенал на Бензема – „кралевите“ до Суперкупот на Шпанија

Реал Мадрид е освојувач на Шпанскиот Суперкуп, откако во финалето во Ријад, Саудиска Арабија со 2:0 го совладаа стариот баскиски ривал, Атлетик Билбао, за да докажат дека во моментов се најсилната шпанска екипа.

Откако во полуфиналето по продолженија со 3:2 ја совладаа Барселона, против Атлетик работата ја завршија во регуларните 90 минути. Прво Атлетик се жалеа дека се оштетени за пенал, пред Лука Модриќ во 38. минута од мечот да покаже дека годините не се пречка за талентираните, постигнувајќи фантастичен гол.

Во 52. минута од мечот „кралевите“ го удвоија водството кога по игра со рака во шестнаесетникот на Атлетик, беше досуден пенал, а Карим Бензема не згреши од белата точка. Атлетик го добија својот пенал во 87. минута, кога повторно поради игра со рака Едер Милитао доби црвен картон, но обидот на Раул Гарсија заврши само во рацете на Тибо Куртоа.

Ова е 12. титула од Суперкупот на Шпанија за Реал Мадрид, со што се доближија до 13-те титули на Барселона во натпреварувањето кое првпат се оддржа во 1982 година. Билбао беа актуелни освојувачи на Суперкупот и во полуфиналето го совладаа шпанскиот шампион, Атлетико Мадрид.


 

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 7

AniWatch Naruto

AniWatch Black Clover (Dub) Episode 163

AniWatch Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

ani watch AniWatch High School DxD

tải go88
Scroll to Top