Top Sport

Голеада на „Бенито Виљамарин“ – Селта го победи Бетис со 4:3

Селта забележа важна победа во борбата за опстанок во Ла Лига. На „Бенито Виљамарин“ во Севилја, Селта во одличен натпревар го победи Бетис со 4:3.

dobivaj vesti na viber

Мечот го обележаа играчите на Селта Ларсен и Веига. Данецот постигна гол и забележа една аситенција, додека Веига беше двоен стрелец.

Ларсен во шестата минута го отвори резулатот. Бетис експресно одоговори и во наредните 17 минути направи пресврт. Хуанми во 10.минута израмни, а Каналес во 23. погоди за 2:1.

До 40.минута играчите на Бетис пропуштија неколку добри шанси, поради што казната ги стигна во 42.минута кога Веига израмни.

Истиот играч во 56.минута и ја врати предноста на Селта. од тој момент играчите од Виго започнаа да доминираат на теренот, а надмоќта ја крунисаа со прекрасниот гол на Аидо во 69.минута.

Неколу минути подцна Родригез од гол линијата спречи нов гол на Селта.

Абнер во 82.минута пропаши неверојатна шанса. Бразилецот од два метри ја испати топката крај голот. Две минути подцна Бетис доби пенал, кој во гол го претвори Фекир.

Длабоко во судиското надополнување на времето, во 95,минута Луис Енрике доби црвен картон. Играчот на Бетис го удри Јаго Аспас. Во финишот во 101 и 103.минута Бетис преку Гонзалес имаше две шанси но резултатот остана 3:4.

Scroll to Top