Фудбалерите на Ајакс се фудбалските херои годинава, иако не успеаја да обезбедат финале во ЛШ. Беа спречени во 95 минута. Сепак со борбената игра младите играчи на Ајакс ја воодушевија фудбалска европска публика.

Ајакс во Холандија вчера ја заокружи двојна круна. Титулата ја освои по пауза од 5 години.

Денеска Амстердам „гори“, се слави двојната круна ( го освоија и холандскиот фудбалски Куп).

Погледнете како изгледа Амстердам обоен во црвено: