Top Sport

Гризман ја спасуваше Барса против третолигашот Ибица! (видео)

Барселона се квалификувше во осминафиналето на Копа дел реј, иако до 72. минута губеше од третолигашот Ибица на славниот остров попознат по ноќниот живот и забавите отколку по фудбалот.

На вештачкиот терен на стадионот „Кан Мисес“, кому за овој меч му беше зголемен капацитетот од 2.000 на 6.500, Ибица, која настапува во Сегунда Б дојде во водство преку Пеп Кабалје уште во осмата минута, а тимот на Кике Сетиен, без Лео Меси во составот се мачеше повеќе од еден час да се врати во игра. Покрај голот, Ибица имаа и еден поништен гол, а еднаш ја погодија и пречката!

Сепак, тука беше „џокерот“ Антоан Гризман, кој прво во 72. минута израмни на 1:1, за во 94. минута, да обезбеди пласман на огромниот фаворит.

Scroll to Top