Top Sport

Гундоган заминува од Сити, се решил за Барселона

Капитенот на Манчестер сити, Илкај Гундоган се согласил да се приклучи на шампионите од Ла лига, Барселона, заминувајќи си од европските шампиони, јавуваат повеќе англиски и шпански медиуми.

Според Фабрицио Романо, германскиот рерпрезентативец склучил договор на две години со опција за трета година со каталонскиот клуб, кој му ветил дека тој ќе биде регистриран и покрај финансиските проблеми на тимот.

Гундоган заминува од Сити, каде што беше еден од клучните играчи во тимот кој освои тројна титула, и ќе донесе искуство во средниот ред на каталонскиот клуб, од каде што заминува Серхио Бускетс, и треба да биде ментор на младите ѕвезди од школата на Барса.

Пеп Гвардиола јасно порача дека сака да го задржи Гундоган во тимот, но Сити веќе почнаа да ја бараат неговата замена, договорувајќи се со Челси за трансферот на Хрватот Матео Ковачиќ.

Scroll to Top