Халанд го урна рекордот, Сити пак се први

Ерлинг Халанд го урна рекордот на Енди Кол и Алан Ширер по бројот на голови во една сезона од Премиерлигата, стрелајќи по 35. пат оваа сезона за да помогне Манчестер сити да стигнат до убедлива 3:0 победа над Вест хем и да се вратат на првото место на табелата во Премиерлигата. Ливерпул, пак, со минимални 1:0 беа подобри од Фулам за да останат во трка за топ 4 пласман на крајот на сезоната.

Сити се намачија во првото полувреме против „чеканите“, пред Нејтан Аке во 50. минута да го отвори резултатот по асистенцијата на Ријад Марез. Халанд зголеми на 2:0 во 70. минута со својот 35-ти премиерлигашки гол за бришење на рекордот на Кол и Ширер, кои го поставија во текот на 1990-тите, кога лигата имаше 22 клуба, односно се играа 42 меча, за разлика од сегашните 38. Точка на мечот стави Фил Фоден во 85. минута.

На „Енфилд“, пак, по релативно „лесен“ пенал кој беше досуден над Дарвин Нуњез, Мохамед Салах во 39. минута беше прецизен за нови важни три поени во трката за пласман во Европа.