Хаос во Бугарија – прекинато дербито Локо Пловдив-ЦСКА (видео)

Острите пресметки меѓу ривалските навивачи го примораа судијата Ангел Ангелов да го прекине дербито меѓу Локомотив Пловдив и ЦСКА Софија повеќе од 20 минути во неделата.

Судијата ги прати навивачите во соблекувалните четири минути пред полувремето откако фановите на Локо влегоа на атлетската патека на стадионот во Пловдив и се пресметаа со навивачите на ЦСКА, кои ги скинаа заштитните огради. Еден навивач на Локомотив го турна играчот од средниот ред на ЦСКА, Енрике Рафаел во нападот. Полицијата објави дека 10 луѓе се уапсени, од кои двајца руски државјани кои навиваат за Локомотив.

ЦСКА победи со 1:0 по голот на Кирил Десподов од слободен удар во првото полувреме. ЦСКА се втори на табелата со 38 поени, еден помалку од Лудогорец, со еден меч повеќе.