Top Sport

Хаос во најава: 25.000 навивачи без влезници доаѓаат на финалето на ЛК

УЕФА има голем проблем со билетите што им ги додели на финалистите во Конференциската лига. Вест Хем и Фиорентина добија само по 5.000 влезници за своите навивачи. Остатокот од билетите УЕФА че им ги подели на спонзирите, пријателите и вработените.

Финалето ќе се игра на „Еден“ стадионот во Прага чии капаците изнесува 20.000 места.

Поради најавата дека голем број навивачи од Англија во огромен број ќе се упатат кон Прага, УЕФА веќе стапила во контакт со чешката полиција, претставниците на двата клуба, со цел да се направи најдобар план за организација на натпреварот.

Што и да се случи, едно е сигурно, околу 25.000 навивачи на Вест Хем и Фиорентина без билети тој ден ќе бидат на улиците на Прага.

Поради тоа УЕФА сега е на удар од различни страни бидејќи за домаќин, одреди стадион чиј капацитет не е доволно голем за да ги прими прими сите заинтересирани навивачи.

Ова сега е потенцијален проблем за градот Прага бидејќи на денот на финалето, а веројатно и ден претходно, на улиците ќе има многу Англичани и Италијанци, од кои најголем број ќе бидат во алкохолизирана состојба.

Според најавите од Чешка, тој ден за безбедноста ќе се грижат близу 10.000 полицајци и приватно обезбедување.

Вест Хем и Фиорентина финалето ќе го одиграат на 7 јуни.

Scroll to Top