Херта со „студен туш“ за Баварците (видео)

Херта Берлин продолжи со „летечкиот“ старт на новата сезона во Бундеслигата, откако на „Олимпискиот стадион“ му го нанесе првиот пораз на актуелниот шампион Баерн Минхен од 2:0 и се израмни со нив со 13 поени на врвот на табелата (иако се втори поради послабата гол-разлика).

Клубот од германската престолнина стигна до водство во 23. минута, кога Ведад Ибишевиќ беше сигурен од белата точка по еден незгоден старт на Џером Боатенг, а во финишот на првото полувреме Ондреј Дуда со убава реакција повторно го совлада Мануел Нојер за големо 2:0 водство.

И покрај неколкуте шанси во второто полувреме, тимот на Нико Ковач го забележа првиот пораз во новата сезона и втор неуспех во низа, откако одиграа 1:1 со баварските ривали Аугзбург.