И Арсенал се „сопна“! Само 1:1 со Брајтон за Челси да се пласира во ЛШ (видео)

Арсенал ќе мора да има неверојатна среќа во последното коло во Премиер лигата за пласман во Лигата на шампионите, откако во меч со два пенали одигра само 1:1 со Брајтон, петти меч во низа без победа во лигата.

Овој резултат исто така значи дека Челси сигурно е во Лигата на шампионите, бидејќи сега има четири поени пред „топчиите“.

Арсенал поведе со гол од пенал уште во 9. минута, кога Пјер-Емерик Обамејанг беше прецизен од белата точка, но гостите успеаја да израмнат во 60. минута, исто така од пенал преку Глен Мареј.

По овој резултат, Тотенхем е четврти на табелата со 70 поени и 65:37 гол-разлика, додека Арсенал се четврти со 67 поени и 70:50 гол-разлика. Ова значи дека Арсенал во последното коло треба да го победи Барнли, но и Евертон да биде подобар од Тотенхем, но исто така да се направи разлика од осум гола во овие два меча, што е тешко да се верува.