И покрај црвените за Левандовски и Пике (во последниот меч), Барса победи кај Осасуна

Барселона (барем привремено) се одвои на 5 поени пред Реал Мадрид на првото место на табелата во шпанската Ла лига, откако во контроверзен меч стигна до 1:2 победа кај Осасуна, и покрај тоа што Роберт Левандовски доби контроверзен црвен картон, како и Жерард Пике, за кого ова требаше да биде последен меч во кариерата.

Давид Гарсија го шокираше каталонскиот клуб уште во шестата минута за рано водство на Осасуна, меѓутоа клучниот (и најконтроверзниот) момент се случи во 32. минута, кога судијата Хил Манзано му покажа црвен картон на Роберт Левандовски откако одлучи дека ударот со лакт во еден воздушен дуел беше доволен за втор жолт картон и исклучување.

Полјакот предизвика уште контроверзи кога излегуваше од теренот, кога како да сакаше да покаѓе дека судијата е дрогиран, а драмата продолжи и на полувреме, кога Жерард Пике, кој беше на клупата и требаше да влезее во второто полувреме во својот последен меч, доби црвен картон поради расправијата со судијата Манзано.

И покрај ова, Педри во 48. минута со одличен гол им даде надеж на гостите дека е можен пресврт и со десет играчи, пред Рафиња, кој влезе во игра во 78. минута, во 85. минута даде убав гол со глава за 1:2 победа.

Барса сега, по 14 меча има 37 поени на врвот на Ла лига, пред Реал со 32 по 13 одиграни мечеви и Атлетик Билбао далеку на третото место со 24 поени.