Top Sport

Иако ги однесе на Мундијал, Мароко го отпуштија Халилхоџиќ

Мароко, со визиран билет на Светското првенство, му врачија отказ на селекторот Вахид Халилхоџиќ на три месеци пред првенството во Катар, по неговите конфликти со првите ѕвезди на репрезентацијата.

dobivaj vesti na viber

Халилхоџиќ ги исфрли од тимот Хаким Зијеш од Челси и Нусаир Мазрауи од Ајакс поради дисциплински причини, но и без нив успеа да влезе на Светското првенство. Ова очигледно не беше доволно за федерацијата, која сака Зијеш и Мазрауи да бидат дел од тимот за Катар.

„Дојовме до взаемна согласност да се разделиме поради различните ставови за подготовките за Светското првенство“, објави фудбалската федерација на Мароко.

Мароко се во групата Ф на СП со Хрватска, Белгија и Канада. Халилхоџиќ претходно успеваше да влезе на Светските првенства со Јапонија и Брегот на Слоновата Коска.

Link with us
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top