Имобиле се израмни со Влаховиќ, Лацио со победа кај Сампдорија

Лацио имаа фантастичен старт на „Луиџи Ферарис“ за да стигнат до 3:1 победа на гостувањето кај Сампдорија, благодарение на двата гола на капитенот Чиро Имобиле, и убавиот гол на Сергеј Милинковиќ-Савиќ, кој потоа доби и втор жолт картон.

Тимот на Маурицио Сари дојде во водство уште во седмата минута, кога Цакањи фантастично го пронајде Милинковиќ-Савиќ, за само десет минути подоцна Имобиле да го постигне својот прв гол. Тој подоцна во 37. минута стигна и до својот 13. гол оваа сезона, со што се израмни со Душан Влаховиќ од Фиорентина како најдобар стрелец во лигата. Милинковиќ-Савиќ во 67. минута од мечот доби и втор жолт картон, по што Матија Габијадини во 89. минута од мечот ги постави конечните 3:1.

Лацио се седми на табелата со 25 поени, колку што имаат и лутите градски ривали Рома пред нив, додека Самп остануваат 15. со само 15 поени.