Интер пак со победа за второ место, Рома „капитулираше“ во Болоња

Интер на Симоне Инзаги забележа нова победа, овојпат со 2:0 над Специја, за да ги поминат Милан на второто место на табелата во Серија А (пред мечот на „росонерите“ со Џенова), додека Рома на Жозе Мурињо не наиде на милост кај Синиша Михајловиќ во Болоња, губејќи со 1:0 за трет пораз во последните пет натпревари.

Роберто Гаљардини стрелаше во 36. минута по одлично одиграна акција на Интер за 1:0, по што Лаутаро Мартинез во 58. минута го реши натпреварот со гол од пенал. Интер сега имаат 34 поени на второто место во Италија, еден помалку од лидерот Наполи и два пред Милан.

На „Ренато дал’Ара“ пак, дуелот на двајцата пријатели на клупите, Михајловиќ и Мурињо, заврши со победа на домаќините од 1:0, нивна четврта во последните пет меча за да се искачат на осмото место на табелата. Матијас Сванберг го постигна единствениот гол на мечот во 35. минута од мечот.