Мешков со прва победа кај Елверум, шок за Флензбург во Украина

Мешков Брест стигнаа до својата прва победа во Лигата на шампионите на ЕХФ оваа сезона, откако во драматичен финиш со 33:32 победија кај Елверум, додека Флензбург доживеа „потоп“ на гостувањето во Украина, губејќи со 31:22 од Мотор Запорожје.

Мешков беа последниот клуб кој немаше победа оваа сезона, откако во минатото коло загубија кај ППД Загреб, и во меч полн со пресврти успеаја да се вратат од три гола негатива (31:28) на осум минути пред крајот на мечот, пред Иван Мацкевич да постигне гол во последните секунди за победа.

Во единствениот меч од групата Б денеска, Мотор Запорожје стигнаа до убедлива 31:22 победа над бундеслигашот Флензбург, правејќи ја клучната разлика во фантастичното второ полувреме.