Top Sport

Интер по 26 години без „Pirelli“ на дресовите!

Милански Интер по цели 26 години ќе остане без препознатливиот спонзор на дресовите – „Pirelli“.

dobivaj vesti na viber

Логото на италијанскиот производител на гуми на дресот го носеа и бразилскиот Роналдо, Занети, Ибрахимовиќ, Пандев, Снајдер, Милито, Лукаку, но и сите останати „Нероазури“ кои минатата сезона го донесоа Скудетото во Милано.

Новиот главен спонзор на Интер е фирмата „Socios.com“ која развива нов начин на комуникација со клубовите. Се работи за платформата „Fan Token” која ја користи криптовалутата „Chiliz“, која, пак, корисниците ја купуваат за да можат да учествуваат во активностите на он-лајн заедницата.

Дел од оваа приказна се и Атлетико, Барселона, Јувентус, Рома, Сити, Арсенал и многу други клубови.
Интер во наредната сезона на дресовите ќе ја рекламира „$INTER Fan Token“ која наскоро фановите на „Нероазурите“ ќе можат да ја купуваат.

Од оваа соработка, Интер ќе заработи по 20 милиони евра по сезона, а „Pirelli# и понатаму ќе остане еден од спонзорите на клубот.

Еве како ќе изгледаат новите дресови на миланскиот клуб:

Scroll to Top