Top Sport

Калајџиќ се повреди, ќе го пропушти ЕУРО 2024

Репрезентативецот на Австрија, Саша Калајџиќ се здоби со тешка повреда на коленото на десната нога и нема да игра до крајот на сезоната

Калајџиќ (26) одигра само три натпревари за Ајнтрахт. Во Франкфурт простигна на 7 јануари, на заем од Вулверхемптон.

Поради повредата ќе мора да го оперира коленото и ќе отсуствува неколку месеци.

Калајџиќ најверојатно ќе го прескокне Европското првенство во Германија, каде Австрија е сместена во групата Д со Холандија, Франција и победникот од плеј-оф фазата А (Велс, Финска, Полска или Естонија).

Калајџиќ се повреди на натпреварот со Фрајбург (3:3).

Scroll to Top