Top Sport

Кеита суспендиран до крајот на сезоната

Вердер Бремен го суспендираше играчот од средниот ред Наби Кеита до крајот на сезоната, откако тој одби да отпатува со тимот на натпреварот против Баер Леверкузен.

Вердер во соопштението наведе дека на Кеита му била изречена „сериозна казна“ и дека повеќе нема да тренира со тимот.

Кеита одлучи да не патува со тимот за натпреварот против Баер Леверкузен во неделата и наместо тоа си замина дома откако дозна дека нема да биде во стартниот тим.

„Како клуб, нема да толерираме такво однесување“, изјави спортскиот директор на Вердер, Клеменс Фриц, додавајќи дека Кеита ги ставил своите интереси над интересите на тимот.

„Не можеме да го дозволиме тоа. Во оваа фаза од сезоната ни треба целосен фокус на преостанатите натпревари и тимот кој ќе остане заедно“, додаде тој.

Кеита му се приклучи на Бремен од Ливерпул минатото лето, но 29-годишниот играч за врска од Гвинеја одигра само пет натпревари во Бундеслигата, од кои четири стартуваше како замена.

Scroll to Top