Клоп го уништи Тирни: Само со тебе имам проблеми, никогаш не си играл фудбал

Јирген Клоп беше бесен на судијата Пол Тирни по 2:2 ремито кај Тотенхем во неделата по двете контроверзни одлуки и црвениот картон кој го доби Енди Робертсон, порачувајќи дека само со него има проблеми.

Клоп беше бесен што Хери Кејн во првото полувреме избегна црвен картон за бруталниот старт над Ендру Робертсон, а подоцна во второто полувреме Робертсон, кој имаше гол и асистенција, доби црвен картон за исто толку брутален старт. Клоп исто така замеруваше што Диого Жота не доби пенал кога беше фаулиран од Емерсон Ројал.

Во снимката, 54-годишниот Клоп му порачува на Тирни дека „никогаш не играл фудбал“ и дека само со него од судиите има проблеми. Во англискиот фудбал критиките за судиите се сфаќаат многу сериозно, така што има големи шанси Клоп да биде казнет финансиски за овој разговор.