Top Sport

Клоп од 2025 година ќе ја предводи Германија

Јирген Клоп од 2025 година ќе биде селектор на фудбалската репрезентација на Германија. Еден од најдобрите тренери на денешницата, пред два месеци објави дека му треба долг одмор и дека поради тоа ќе го напушти Ливерпул по завршувањето на сезоната.

Германија на Европското првенство на домашен терен ќе ја предводи Јулијан Нагелсман. Младиот тренер, според медиумите националниот тим ќе го предводи на ЕУРо 2024, а потоа ќе се врати во Баерн Минхен.

Германскиот фудбалски сојуз нема да брза со изборот на новиот селектор, бидејќи квалификациите за Светското првенство започнуваат во март 2025 година.

Scroll to Top