Top Sport

Кристијано со „крампони“ за рагби добива екстра брзина

Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо нашол нов начин да обезбеди предност на фудбалскиот терен, користејќи „крампони“ за рагби на своите копачки.

Според „Тутоспорт“ и „Спорт медијасет“, ЦР7 верува дека промената која ја прави на своите копачки ќе му даде подобра фрикција на теренот и ќе му дозволи да биде уште побрз иако има над 30 години.

Ова не е новост во светот на фудбалот, откако напаѓачот на Монпелје во февруари објави дека користи „крампони“ за рагби, кои очигледно функционираа – тој постави рекорд во Лига 1 оваа сезона со спринт од 36.8 км/ч.

Најверојатно се работи за „крампони“ од гума, наместо од метал, за да се добие поголема флексибилност и брзина.

Scroll to Top