Крстал Палас ги испратија Кардиф во Чемпионшип (Видео)

По 37 коло во Премиер лигата е решена дилемата околу третиот патник во Чемпионшип дивизијата. Покрај Хадерсфилд и Фулам Премиер лигата ќе ја напуштат фудбалерите на Кардиф.

„Сините птици“, во претпоследното коло, на домашен терен, се поразени од Кристал Палас 2:2, со што останаа и без теоретски шанси за опстанок во Премиер лигата.

Интересен и квалитетен меч одиграа Кардиф и Кристал Палас, на крајот победија гостите од Лондон.

Заха им донесе предност на Кристал Палас со 28 минута, а само три минути подоцна израмни Кели со авто-гол. Предност на полувреме за гостите од Лондон донесе Бачуаи. Во вториот дел Таунзенд го постигна третиот гол за Палас, а конечниот резултат го постави Рид во последната минута.