Ѕвездите на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе и Нејмар воопшто „не сакаат да играат“ со Единсон Кавани, вели последната анализа на францускиот спортски весник „Л’Екип“, по споредбата на статистиката од последните натпревари.

Тројката во нападот ги предводеше ПСЖ до 9-0 старт во Лига 1, рекорд стар 82 години кој беше срушен откако Килијан Мбапе постигна четири гола за уништување на Лион. Сепак, „Л’Екип“ има поинаква приказна.

Според бројките, Нејмар додава до Кавани на секои 200 топки во игра, или само 0.5 отсто од времето, додека Мбапе му подава на Уругваецот само 5 отсто од времето, и покрај тоа што двајцата се на страните, а Кавани е во центарот.

Од друга страна, Нејмар една четвртина (25%) од топките ги додава до Мбапе, додека младиот Французин дури 31 отсто од топките ги упатува кон Бразилецот. И покрај оваа статистика, Кавани има пет гола оваа сезона во само шест меча, Нејмар има осум гола, а Мбапе има иста бројка како Нејмар, но во само пет меча.