Top Sport

Ламин Јамал со гол во 21. минута стана најмладиот играч во историјата на EП

Шпанците дефинитивно се најдобрата офанзивна екипа, не само по голови, туку и по „опасните“ напади. На овој натпревар се чини дека сите напаѓаат, од сите страни.

Тие играат подеднакво добро и на левата и на десната страна, а во средината е Дани Олмо кој може и индивидуално да ја заврши акцијата.

Шпанија е стабилна репрезентација, која го искористи затишјето на Франција по голот за целосен пресврт.

Фудбалерот на Барселона Ламин Јамал со гол во 21. минута стана најмладиот играч во историјата на европските првенства

Како да поминаа 90 минути игра, а мечот само што почна.

Голема возбуда владее на теренот на стадионот во Минхен создаден од фудбалерите на Шпанија и Франција. Интензивна, брза игра го карактеризира првото полуфинале на Европското првенство.

Пресвртот на Шпанија. Олмо по приемот покажа фудбалска мајсторија и по одбиената топка имаше можност да упати удар кон противничкиот гол, а по пат го пронајде Жил Кунде кој ја смести топката во сопствената мрежа.

 

Scroll to Top