Top Sport

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го совлада Американецот Томи Пол со резултат 3:1, во сетови 5:7, 6:4, 6:2 и 6:2 и се пласираше во полуфиналето на Вимблдон.

Во првиот сет, кој му припадна на Пол, имаше голема борба и имаше три брејка.

Интересно, Алкараз, кој го загуби овој сет, имаше подобар процент на погодени први сервиси од противникот.

Пол одлично го отвори вториот сет, веќе во вториот гем паузираше, но Алкараз веднаш го врати – слична ситуација како на почетокот на првиот сет. Карлос направи брејк во седмиот гем и го доби сетот (6:4).

Третиот сет започна многу динамично, Алкараз ги доби првиот и третиот гем на сервис на противникот, а Пол вториот. Падна брејкот дури во седмиот гем и третиот тенисер во светот лесно со квалитетна игра го доби третиот сет (6:2).

Во последниот сет Алкараз продолжи со блескава игра и без промашување на првиот сервис лесно дојде до освоениот сет (6:2) и победата.

Шпанскиот тенисер в петок ќе се бори со Данило Медведев за финалето на Вимблдон

 

Scroll to Top