Аргентина и Мексико, изминатата ноќ, одиграа пријателски натпревар кој мина во знакот на Лаутаро Мартинез. Напаѓачот на Аргентина постигна хет-трик.

Аргентинците без Лионел Меси го прегазија Мексико со 4-0. Особено „гаучосите“ беа во првото полувреме кога беа постигнати головите.

Лаутаро Мартинез постигна три гола за само 22 минути, а четвртиот гол е дело на Леандро Паредес од пенал.

Мартинез е прв играч на Аргентина кој успеала да постигне три гола против Мексико уште од 1930 година кога тоа му успеало на Гиљермо Стабиле.