Кристијано Роналдо постигна четири гола за да помогне актуелниот европски шампион да се врати на вистински пат во квалификациите за Евро 2020 со 5:1 победа на гости кај Литванија, додека Англичаните во луд меч со осум гола со 5:3 го совладаа сензационалното Косово.

Ова е неверојатен 54. хет-трик во богатата кариера на Португалецот, уште еден рекорд кој го има фудбалерот на Јувентус и осми хет-трик во португалската репрезентација, со што има вкупно една третина од хет-триковите во Португалија (8/24).

Со победата, Португалија остана на второто место во групата Б со пет поени зад Украина, додека Србија е трета по 3:1 победата над Луксембург.

Англија и Косово пак, одиграа интересен меч во Саутемптон, во кој домаќините славеа со 5:3 за четврта победа во четврти меч и во исто време нанесувајќи им го првиот пораз на Косовците од 2017 година.

Ваљон Бериша во самиот старт на натпреварот донесе водство за Косовците, но Рахим Стерлинг веќе во осмата минута израмни на 1:1, пред Хери Кејн во 19. минута да постигне гол за водство на тимот на Герет Саутгејт. До полувремето во голот на гостите имаше 5 гола, Војвода си постигна автогол, па надежта на англискиот фудбал, Џејдон Санчо од Борусија Дортмунд додаде два гола, негови први во дресот на „трите лава“.

Во второто полувреме, Косово успеа да постигне два гола, прво преку Бериша во 49. минута, а потоа преку Муриќи од пенал шест минути подоцна. И Англичаните имаа пенал во 65. минута, но Хери Кејн не беше прецизен.

Светскиот шампион Франција со 3:0 со головите на Коман, Ленгле и Бен Једер стигна до рутинска 3:0 победа над Андора, но Антоан Гризман, втор меч едноподруго утна пенал.

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА А

Црна Гора – Чешка 0:3

Англија – Косово 5:3

Табела: 1.Англија 12, 2.Чешка 9, 3.Косово 8, 4.Црна Гора 2, 5.Бугарија 2

ГРУПА Б

Литванија – Португалија 1:5

Луксембург – Србија 1:3

Табела: 1.Украина 13, 2.Португалија 8, 3.Србија 7, 4.Луксембург 4, 5.Литванија 1

ГРУПА Х

Албанија – Исланд 4:2

Франција – Андора 3:0

Молдавија – Турција 0:4

Табела: 1.Турција 15, 2.Франција 15, 3.Исланд 12, 4.Албанија 9, 5.Молдавија 3, 6.Андора 0