ЛЕ: ФЦСБ е најнесреќниот клуб на светот

Романскиот клуб ФЦСБ, многу попознат по своето старо име Стеауа Букурешт, е дефинитивно нанјесреќниот клуб на светот оваа недела, откако малерите ги следеа еден по еден при 0:1 поразот од чешкиот Либерец и елиминација во третото квалификациско коло на Лига Европа.

ФЦСБ во минатото коло во еден од најдраматичните мечеви во историјата на европските натпреварувања одиграа 6:6 со српскиот ТСЦ Бачка Топола и поминаа на пенали, но пандемијата на КОВИД-19 предизвика тие едвај да соберат играчи за денешниот дуел со Либерец, добивајќи ги на неверојатна позајмица од само 24 часа, односно само за вечерашниот меч.

Еден од фудбалерите со кои потпишаа, Горан Карановиќ мораше да го напушти натпреварот поради повреда во осмата минута, а во 20-тата минута тие останаа без Романецот Стефан Кана, кој претходно беше позајмен на второлигаш од ФЦСБ поради црвен картон. На крајот, без дефанзивци во својот тим, Либерец успеа да постигне два гола и да се пласира во баражот.