Top Sport

ЛЕ: Рома убедлива во Истанбул, Партизан пропушти водство од 2:0 и се елиминираше (видео)

Рома стигна до импресивна 3:0 победа на гостувањето кај Башакшехир за да си ги зголеми шансите за пласман во нокаут фазата на Лига Европа.

Верету (од пенал), Клајверт и Џеко стрелаа во Истанбул, за Рома заедно со Борусија Менхенгладбах по нивната 1:0 победа кај Волфсбергер да има осум поени на врвот на табелата. Башакшехир има седум и уште шанси за пласман, но во последното коло гостува на Борусија, додека Рома го пречекува австрискиот тим.

Партизан пак, имаше 2:0 предност и играч повеќе на гостувањето во Холандија кај Алкмар, но во финишот прими два гола за 2:2 реми и се елиминираше од борбата за нокаут фазата. Во групата Л, Манчестер јунајтед и Алкмар се веќе квалификувани пред последното коло.

Најинтересен меч се одигра во Португалија, каде што Брага и Вулверхемптон одиграа 3:3 и се пласираа во нокаут фазата. Брага имаше 1:0 водство, па губеше 1:3, па се врати за 3:3 реми.

 ЛИГА ЕВРОПА, 5.КОЛО

ГРУПА Г

Феенорд – Ренџерс 2:2

Јанг Бојс – Порто 1:2

Табела: 1 .Ренџерс 8, 2.Порто 7, 3.Јанг бојс 7, 4.Феенорд 5

ГРУПА Х

ЦСКА Москва – Лудогорец 1:1

Ференцварош – Еспањол 2:2

Табела: 1.Еспањол 11, 2.Лудогорец 7, 3.Ференцварош 6, 4.ЦСКА 2

ГРУПА И

Олександрија – Волфсбург 0:1

Сент-Етјен – Гент 0:0

Табела: 1.Гент 9, 2.Волфсбург 8, 3.Сент-Етјен 4, 4.Олександрија 3

ГРУПА Ј

Башакшехир – Рома 0:3

Волфсбергер – Борусија Менхенгладбах 0:1

Табела: 1.Борусија М. 8, 2.Рома 8, 3.Башакшехир 7, 4.Волфсбергер 4

ГРУПА К

Бешикташ – Слован Братислава 2:1

Брага – Вулверхемптон 3:3

Табела: 1.Брага 11, 2.Вулфс 10, 3.Слован 4, 4.Бешикташ 4

ГРУПА Л

Астана – Манчестер јунајтед 2:1

АЗ Алкмар – Партизан 2:2

Табела: 1.Манчестер ј. 10, 2.Алкмар 9, 3.Партизан 5, 4.Астана 3

БАШАКШЕХИР – РОМА

АЗ АЛКМАР – ПАРТИЗАН

БРАГА – ВУЛФС

ФЕЕНОРД – РЕНЏЕРС

ЈАНГ БОЈС – ПОРТО

ВОЛФСБЕРГЕР – БОРУСИЈА МЕНХЕНГЛАДБАХ

т

Scroll to Top