ЛЕ: Розенборг блиску до пресметка со Шкендија (видео-преглед)

Розенборг, 25-кратниот норвешки шампион е блиску до дуел со македонскиот шампион Шкендија во баражот за влез во Лига Европа, откако на гости со 2:0 го совлада ирскиот Корк Сити во третото квалификациско коло на ЛЕ.

Шкендија, која вчера загуби со 3:0 од Салцбург, по елиминацијата во Лигата на шампионите, преоѓа во ждрепката за ЛЕ, каде што ќе ги дочека Розенборг, клуб кој минатата година играше со Вардар во групите. Во Ирска, клучен играч за Розенборг беше Швеѓанецот Џонатан Леви, кој постигна два гола во првото полувреме (22. и 44. минута за импресивна победа).

Глазгов Ренџерс под водство на Стивен Џерард, стигна до тешка 3:1 победа над словенечки Марибор со гол од пенал. Шкотланѓаните дојдоа во водство со голот на Алберто Морелос веќе во шестата минута, но Марибор се врати со гол на Грегор Бајде пред крајот на полувремето. Џејмс Таверниер од пенал во 50. минута пак ги врати Глазгов во водство, пред Ласана Кулибали во финишот на мечот да ги постави конечните 3:1.

Од клубовите од нашето опкружување, Партизан стигна до 2:1 победа на гостувањето кај данскиот Нордсјеланд, Олимпија Љубљана рутински со 3:0 го совлада ХЈК Хелсинки, а Хајдук не успеа да направи предност против ФЦСБ (поранешна Стеауа) со само 0:0 на „Пољуд“.

ЦСКА Софија загуби дома од силниот Копенхаген со 1:2, а Спартак Суботица немаше сили против уште еден дански клуб Брондби, губејќи со 0:2 на домашен терен.