ЛЕ: Жуниор со гол за надеж за Шкендија против Розенборг

Стенио Жуниор постигна гол во 74. минута за македонскиот шампион Шкендија да ги задржи шансите за пласман во групната фаза на Лига Европа по 3:1 поразот на гостувањето кај Розенборг во Норвешка.

Шкендија имаше катастрофален старт на мечот, откако прво Џебали во 11. минута, а потоа Бендтнер само четири минути подоцна ги искористија лошите реакции на голманот Захов, а Леви во 44. минута донесе високи 3:0 предност за норвешкиот шампион. Сепак, со голот на Жуниор останува каква-таква надеж дека во реваншот ќе може да се надополни оваа предност на Норвежаните, која беше воглавном незаслужена.

Во другите мечеви од баражот, Партизан одигра 1:1 со турскиот гигант Бешикташ во Белград, Олимпија во Љубљана доживеа шокантен 0:2 пораз од Трнава, додека Ренџерс со 1:0 го совладаа рускиот Уфа.