Top Sport

Лекарот на Марадона ја направил клучната грешка?

Три дена по смртта на славниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, во јавноста се појави информација дека голем пропуст направил личниот доктор на поранешниот фудбалер, Леополд Луке.

dobivaj vesti na viber

Адвокатот на Марадона, ден по смртта на фудбалерот, на Твитер побара истрага и одговорност за лекатите од Итната помош. Според него тие задоцниче половина час.

Аргентинските медиуми пишуваат дека личниот лекар на Марадона, кога се јавил во Итната помош, не кажал на кого му е потребна лекарска помош.

„Дали можете да испратите амбулантно возило во квартот Сан Андрес?“, рекол Луке. Тој само навел дека медицинска помош му е потребна на лице со срцеви проблеми кое е на возраст од 60 години.

Scroll to Top