Леванте нема шанси на „Месталја“ – Валенсија на крајот убедлива

Леванте на македонскиот репрезентативец Енис Барди ја продолжи лошата низа во градското дерби со Валенсија, и ќе почека на прва победа на „Месталја“ откако иако двапати губеа, „лилјаците“ се вратија за 4:2 победа.

Проблемите со кои се соочува Валенсија се познати подолго време, откако поради финансиската криза продаваа фудбалери и дури најавија дека речиси сите нивни фудбалери се на продажба, но градското дерби секогаш носи посебен мотив.

Хозе Моралес ги донесе Леванте во водство уште во првата минута, пред Габриел во 12. минута да израмни на 1:1, а Моралес во 36. минута уште еднаш стрелаше за 1:2 водство. Макси Гомез во 39. минута осигура на полувреме да се оди со 2:2, пред Ману Валјехо со два гола во второто полувреме да ја обезбеди победата во првото коло во Ла лига.