Top Sport

Левандовски во Атлетико Мадрид?

Барселона и Атлетико Мадрид се големи ривали, но веќе стана традиција во секој преоден рок некој фудбалер од едниот да се пресели во другиот табор.

На почетокот на сезоната Атлетико го испрати Жоао Феликс на позајмица во Барселона. Претходно Мемфис Депај од Барселона пристигна во Мадрид, истото се случи со Луис Суарез или со Антоан Гризман и неколку години пред него Арда Туран од Атлетико заминаа во Барселона.

Рубен Уриа, шпански новинар, кој внимтелно ги следи случувањата во Атлетико, тврди дека во летниот преоден рок Роберт Левандовски ќе пристигне во Мадрид.

Тој не истакнува дека преговорите се во тек, но дека треба да се внимава на потенцијалниот притисок од Барселона да се ослободи од Левандовски и да го испрати во Атлетико Мадрид.

„Бидете внимателни кога се во прашање преговорите меѓу Барселона и Атлетико кога се работи за Роберт Левандовски“, крипто рече Урија.

Очекувано веднаш се појавија шпекулации дека Полјакот ќе биде дел од трансферот на Жоао Феликс, кого Џоан Лапорта сака да го задржи, а Барселона нема пари да го купи.

Многу важна ставка за Левандовски е фактот дека неговите примања ќе се зголемат во третата сезона (16 милиони евра нето), што е премногу за буџетот на Барселона.

Полјакот нема целосна поддршка кај клупските челници, особено што објективно беше во полоша форма во поголемиот дел од оваа сезона, но исто така забележливо е дека ја крена формата во изминатите два месеци, постигна осум гола и запиша четири асистенции на 12 натпревари.

Scroll to Top