„Лилјаците“ ја „изедоа“ Барса – Валенсија со титула по 11 години (видео)

Барселона можеби имаше повеќе од играта и поседот на топката, меѓутоа Валенсија ја освои својата прва титула од Копа дел реј по 11 години, со фантастична 2:1 победа на „Бенито Вилјамарин“ во Севилја, за уште едно разочарување на Блауграна по „колапсот“ во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Кевин Гамеиро во 21. минута и Родриго 12 минути подоцна успеаја да ја „фатат“ одбраната на Барселона на „спиење“ за изненадувачко 2:0 водство на тимот на Марселино, по што Барселона неуспешно тргна во напад до крајот на мечот.

Во 57. минута, Лео Меси ја погоди пречката по асистенција на Малком за да ги потсети „Лос че“ дека работата не е завршена, а во 71. минута во супер-шанса беше Жерард Пике, повторно по акција на Малком, но неговиот обид заврши до левиот дирек на голманот Доменеш. Притисокот се исплатеше во 73. минута, кога Меси го фати „отпадокот“ по одбраната на голманот на ударот на Ленгле со глава, за да намали на 2:1.

И покрај тоа што Барселона имаа над 75 отсто од поседот на топката и не престануваа со опсадата на голот на противникот, тоа беше максимумот од тимот на Ернесто Валверде, чија иднина сега сигурно ќе биде тема во каталонските медиуми.

Ова е осма титула од Копа дел реј за двократните шпански шампиони, Валенсија, но и прва титула од 2008 година, кога во финалето на кралскиот куп со 3:1 го победија Хетафе.