ЛШ: Барса не успеа да ја „скрши“ Славија, Лајпциг убедливи во Русија (видео)

Барселона и покрај тоа што ја имаше играта не успеа да го победи жилавиот чешки претсавник во Лигата на шампионите, Славија Прага, одигрувајќи само 0:0 на „Ноу Камп“, додека РБ Лајпциг стигна до клучна 2:0 победа на гостувањето на „Газпром арената“ кај Зенит Санкт Петербург во првите два меча од четвртото коло во ЛШ.

Лионел Меси во првото полувреме ја погоди пречката, а во второто полувреме им беше поништен гол поради офсајд, но Барселона повторно одигра разочарувачки пред домашната публика неколку дена по изненадувачкиот 3:1 пораз од Леванте во Ла лига.

И покрај поенот, Барселона сигурно ќе остане на првото место во групата Ф со 8 поени, бидејќи Борусија Дортмунд и Интер, кои играат во дербито на ова коло, имаат по четири поени. Славија има две ремија на гости (против Интер и Барселона) и 2 поени.

Лајпциг пак, со головите на Диего Деме во финишот на првото полувреме и на Марсел Забицер во 63. минута стигна до третата победа и е на чекор до пласман во наредната фаза во групата Г каде што уште се и Лион и Бенфика.