ЛШ: Динамо со надеж од Швајцарија, Ајакс го „потопи“ другиот Динамо (видео)

Динамо Загреб на македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, има одлична шанса да се пласира во групната фаза на Лигата на шампионите и да обезбеди десетина милиони евра, откако успеа на гостувањето во Швајцарија кај Јанг Бојс да извлече 1:1.

Голот на гости може да биде одлучувачки за пласман во богатата ЛШ, а резултатот дојде откако домашните доминираа во првиот дел од натпреварот и дојдоа во водство уште во втората минута преку Мбабу. Хрватскиот шампион ја искористи својата шанса во 40-тата минута кога Мислав Оршиќ избегна офсајд-стапица се најде на вистинското место за 1:1.

Другиот славен Динамо, тој од Киев, немаше толку среќа на гостувањето кај Ајакс и загуби со 3:1. Ван дер Бек, Зијач и Тадиќ беа стрелци за „копјаниците“, а мала утеха за Динамо е што постигна гол во гости и сега им треба 2:0 за пласман понатаму.

Позитивен резултат не успеа да оствари ниту тимот на Бобан Грнчаров, унгарскиот МОЛ Види, откако во меч со два црвени картони загуби со 1:2 од АЕК Атина.