ЛШ: Менхенгладбах со чудесна победа во Украина, Атлетико исфрустриран во Москва

Борусија Менхенгладбах минатото коло пропушти славна победа над Реал Мадрид, но се вратија со чудесна 0:6 победа на гостувањето кај Шахтјор Доњецк предводени од Аласан Плеа за да го преземат водството во групата Б од Лигата на шампионите, додека Атлетико Мадрид одигра 1:1 на гости кај Локомотив Москва, исфрустрирани од ВАР системот.

„Ждребињата“ од Менхенгладбах го уништија украинскиот шампион во фантастичното прво полувреме. Французинот Плеа уште во осмата минута донесе водство за бундеслигашот, а во 17. минута Бондар со автогол да зголеми на 0:2. Плеа во 26. минута ја најави катастрофата на Шахтјор, за Рами Бенсабаини во 44. минута да зголеми на 0:4. Плеа го продолжи фантастичниот меч со асистенција до Ларс Штиндл во 65. минута, пред во 79. минута да го комплетира хет-трикот!

Атлетико поведе со голот на Хозе Хименез уште во 17. минута, но Локо израмни во 25. минута со голот на Антон Миранчук од пенал, за кој од Атлетико сметаа дека е престрого досуден.