Луда местенка во Колумбија – се тргаа од пред голот за ривалите да дадат гол

И колумбиската ѕвезда на Јувентус, Хуан Квадрадо се јави со осуда на неверојатната „местенка“ во втората колумбиска лига за влез во елитата, откако и Асоцијацијата на играчи побара истрага за мечот помеѓу Љанерос и Унион Магдалена во саботата навечер.

Љанерос водеа со 1:0 до 95. минута од мечот, кога гостите постигнаа два гола во 95. и 96. минута, а снимката од победничкиот гол, покажува како противничките фудбалери се тргаа од противниците да им дозволат дадат гол.

Со овој резултат Унион Магдалена влегува во Димајор лигата, пред Форталеза, кои со 2:1 загубија дома од Богота.

Квадрадо, капитенот на Јувентус, вели дека ова покажува недостаток на почитување за фудбалот во Колумбија, додека неговиот соиграч од репрезентацијата Матеус Урибе го нарече скандалот „срамота за колумбискиот фудбал“.