Top Sport

Лудогорец ја продолжи доминацијата – деветта бугарска титула во низа

Лудогорец од Разград продолжи со доминацијата во бугарскиот фудбал, откако по 2:1 победата над Берое Стара Загора ја запечати својата деветта лигашка титула.

Лудогорец немаат пораз оваа сезона и во ниту еден момент од сезоната не беа под закана, сега имаат 14 поени предност пред ЦСКА Софија, кои во саботата одиграа 3:3 со градските ривали Левски.

„Оваа титула е посебна бидејќи дојдов во овој тим пред само половина сезона“, вели чешкиот тренер на Лудогорец, Павел Врба, кој веќе освои три чешки титули со Викторија Плзењ и една словачка титула со Жилина.

Врба беше трет тренер на Лудогорец оваа сезона – Стојчо Стоев беше отпуштен по ремито без голови против Славија Софија во август, по што преоден тренер до декември беше Станислав Генчев.

Лудогорец влегоа во Првата лига на Бугарија во 2011, а следната година ја освоија својата прва титула. Во последните осум години тие имаат уште два Бугарски купа и четири Суперкуп титули.

Scroll to Top