Top Sport

На само 31 годинa почина европската шампионка во стрелаштво, Момчиловиќ

Повеќекратната европска шампионка во стрелаштво, Србинката Бобана Момчиловиќ-Величковиќ починала на 31 година по кратка и тешка болест, потврди Стрелачкиот сојуз на Србија (ССС).

Според српските медиуми, една од најдобрите српски олимпијки во последната деценија починала по компликации по породувањето со нејзиното прво дете. Таа се породила пред дваесет дена, но нејзината состојба не се подобрила.

Момчиловиќ-Величковиќ стана европска шампионка во воздушен пиштол во 2010 година, и ја одбрани титулата во 2012 година, за оваа година по третпат да стане шампионка. На Олимпијадите таа настапи двапати, во Лондон во 2012 и во Рио де Жанеиро во 2016, каде што освои седмо место. Со Србија таа освои пет европски тимски титули, а во 2014 беше и светски шампион.

Scroll to Top