Луис Суарез го „потопи“ Интер, трилер со седум гола на „Енфилд“ (видео)

Големото дерби на второто коло од Лигата на шампионите помеѓу Барселона и Интер заврши со победа на Каталонците од 2:1, откако во првото полувреме Интер имаше 0:1 водство и повеќе од шансите, додека актуелниот европски шампион Ливерпул го доби трилерот со Ред бул Салцбург, победувајќи со 4:3, откако гостите се вратија од 3:1 негатива за 3:3 реми.

И покрај тоа што стартуваа со Лео Меси во тимот, Барселона губеше со 0:1 по само две минути игра, откако во брз контра-напад, Алексис Санчез одлично го најде Лаутаро Мартинез, кој ја смести топката зад грбот на Тер Штеген. Италијанскиот тим беше блиску до удвојување на водството, откако Мартинез и Санчез имаа по уште една шанса.

Во второто полувреме, Барселона се созеде и имаше повеќе од топката во нозете и во 58. минута израмни со фантастичен гол на Луис Суарез по убавото додавање од Видал. Само две минути подоцна и Гризман имаше добра шанса, како и Дембеле во 68. минута од мечот. Кога изгледаше дека и покрај иницијативата на Барса ќе имаме реми, Меси го пронајде Суарез за Уругваецот да го комплетира кам-бекот.

Супер-интересно беше и на „Енфилд“, каде што Ливерпул прво дојде до 3:0 водство со головите на Мане, Робертсон и Салах во првите 33 минути игра, пред во 60-тата минута австрискиот шампион Салцбург да израмни на 3:3. Сепак, Мо Салах обезбеди шампионот да ги заработи првите три поени во ЛШ оваа сезона.

Во другите мечеви, Челси „извлече“ 2:1 победа на гости кај Лил благодарение на головите на Вилијан и Теми Абрахам, а во истата група, Ајакс ја декласираше Валенсија сред „Месталја“ со 3:0.