Top Sport

Мајкл Керик е нов менаџер на Мидлзборо

Поранешниот фудбалер и „преоден“ менаџер на Манчестер јунајтед, Мајкл Керик е именуван за нов менаџер на клубот од англиската втора лига, Мидлзборо. Ова е прва постојана работа на Керик како менџер откако работеше како помошник на Оле Гунар Солскјер и Жозе Мурињо во Јунајтед по крајот на фудбалската кариера.

41-годишиот Керик ќе го замени Крис Вајлдер, кој доби отказ овој месец.

„Возбуден сум што станувам дел од клуб со долга историја и траиција. Мидлзборо беше првиот професионален клуб за кој играв како деветгодишно момче, така што емоциите се големи. Знам што значи Боро за луѓето и ова е привилегија за мене да бидам во ваква позиција“, вели Керик, кој беше преоден менаџер на Јунајтед минатата сезона кога Солскјер доби отказ во ноември 2021 и беше непоразен во три меча по што беше заменет со Ралф Рангник.

Со Јунајтед, Керик освои пет титули од Премиерлигата, една од Лигата на шампиони, една од Лига Европа и еден ФА куп.

Scroll to Top